Jakie buty do biegania, dobre rady

Bieganie to sport, który wybiera coraz więcej osób i nie ma się co temu dziwić. Nie wymaga specjalnego przygotowywania, umawiania się na określone godziny, jak ma to miejsce w przypadku zajęć fitness grupowych, albo z trenerem personalnym. Możemy zacząć biegać w każdej chwili, kiedy tylko mamy na to czas i ochotę – rano przez pracą, po pracy, czy nawet późnym wieczorem. Warto wiedzieć, że nawet kilku minutowy, regularny trening wykonywany każdego dnia, pomoże nam cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem

Wejście na stadion w Lozannie

Wejście na stadion w Lozannie

Zalety biegania – to sport dla każdego!

 • pozwala spędzać czas na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody
 • świetnie oczyszcza umysł, podczas biegania można przemyśleć i poukładać sobie w głowie pewne sprawy, a nawet znaleźć rozwiązanie dla męczących nas problemów
 • pomaga zwiększyć pewność siebie i poczucie własnej wartości, zwłaszcza jeśli udaje nam się realizować swoje cele i zwiększać przebywany każdego dnia dystans.
 • pomaga zachować ciało w dobrym zdrowiu i kondycji fizycznej m.in. zmniejsza ryzyko wystąpienia takich chorób jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca.
 • pomimo zmęczenia, poprawia humor, obniża poziom odczuwanego stresu, dodaje energii i motywacji do działania na różnych życiowych płaszczyznach.
 • może być pomocne w utracie nadprogramowych kilogramów.
 • podczas biegania np. po parku, albo po mieście możemy spotkać i poznać wielu ciekawych ludzi, dzielących tę samą pasję.

  Zobacz również artykuł https://masterskrakow.pl/2016/07/31/nie-daj-sie-kanapie-zaloz-wyczynowe-buty-o-sdm-i-nie-tylko/

Biegaj zdrowo – pamiętaj o odpowiednim obuwiu

Choć bieganie to sport niewymagający drogich inwestycji, specjalnego sprzętu, czy karnetu na siłownię, w trosce o własne zdrowie, bezpieczeństwo i komfort koniecznie należy zainwestować w dobre buty do biegania. O ile inne elementy naszej garderoby nie muszą być w pełni profesjonalne i wystarczy włożyć na siebie coś wygodnego typu – bluza z kapturem, legginsy lub wygodne spodnie, choć szerze polecamy zaopatrzyć się w odzież termoaktywną i termoochronną, tak bez odpowiedniego obuwia jesteśmy narażeni na ból i różnego rodzaju kontuzje.

Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Wbrew pozorom wybór odpowiednio dobranych butów dla biegacza może dostarczyć pewnych trudności. Przed zakupem konkretnego modelu warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników, a także udać się do sprawdzonego, profesjonalnego sklepu z możliwością uzyskania fachowej porady i pomocy w doborze odpowiedniego rozmiaru czy fasonu. Zdecydowanie odradzamy zakup butów do biegania bez mierzenia, na przykład przez Internet. Warto także kierować się kilkoma sprawdzonymi zasadami, które pomogą nam dobrać idealne buty dla siebie:
 • należy określić rodzaj podłoża, po którym najczęściej planujemy biegać – czy będzie to trawa, asfalt, czy beton, czy jeszcze inny rodzaj nawierzchni. W przypadku twardego podłoża najlepiej sprawdzą się buty o większej amortyzacji i stabilizacji stopy, zaś w przypadku miękkiego podłoża z mocno wyprofilowaną podeszwą, posiadającą lepszą przyczepność na nierównym terenie.
 • kluczowy jest wybór odpowiedniego rozmiaru – zbyt mały będzie cisnąć i uwierać, zbyt duży nie zapewni stopie odpowiedniej stabilności i podparcia, dlatego do tego tematu należy podejść z dużym zaangażowanie. Należy nałożyć buty na obie stopy, na skarpetki, których będziemy używać właśnie do biegania i przejść się kilka razy po sklepie, wykonać kilka podskoków, spróbować szybkiego marszu w miejscu, a nawet biegu.
 • ważnym kryterium jest także określenie rodzaju posiadanej stopy (neutralnej, pronującej, płaskiej lub supinującej) oraz typu odbicia (z pięty albo ze śródstopia).
 • istotna jest także waga biegacza, mająca wpływ na amortyzację, która odciąży nasze stawy i kręgosłup podczas biegu.
Biegasz w Krakowie? Dołącz do Klubu Biegacza AZS Kraków Masters i ciesz się z dzielenia wspólnej pasji tego wspaniałego sportu oraz z pomocy profesjonalnych trenerów.
Genzebe Dibaba (w niebieskim stroju) podczas biegu na 3000m

Genzebe Dibaba (w niebieskim stroju) podczas biegu na 3000m

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.